SSO – czym jest i jak pomaga nam w codziennym życiu?

Każdego dnia miliony ludzi na całym świecie korzysta z narzędzi online w ramach swojej pracy, zajęć prywatnych jak i kontaktu z bliskimi. W tym samym czasie inne miliony ludzi pracują nad tym, aby używanie najróżniejszych stron i systemów było łatwiejsze, szybsze i bezpieczniejsze. Jedną z funkcji, które powoli traktujemy jako oczywiste to SSO.

Czy właściwie jest technologia stosowana w usługach internetowych takich jak Umownik.pl?

SSO to skrót z angielskiego “Single sign-on”.  Jest to możliwość jednorazowego logowania (nazywanego również “zredukowanym logowaniem”) się do całego pakietu usług online. Znacie to dobrze np. z narzędzi Googlelogując się do Gmaila macie też dostęp do chmury Drive oraz serwisów takich jak YouTube oraz całej reszty portfela usługowego Google.

Większość z nas korzysta z 3 podstawowych usług Google i nie zna nawet wszystkich narzędzi, do których ma dostęp. Podobna sytuacja ma jednak miejsce w przypadku sieci społecznościowych i komunikatorów od Meta – Facebook i Instagram to dziś jedno logowanie się właśnie dzięki SSO.

Oczywiście, jak to zwykle z centralizacją bywa, stawia też ona przed dostawcami powyżej wspomnianych usług pewne wyzwania. Bo czy to aby bezpieczne, żeby logując się do jednego serwisu mieć dostęp do wszystkich? Jakie są zagrożenia?

Jakie są zalety SSO?

  • Umożliwia użytkownikom zapamiętywanie i zarządzanie mniejszą liczbą haseł i nazw użytkowników dla każdej usługi
  • Znacznie usprawnia proces logowania się i korzystania z aplikacji

Chcesz wiedzieć, w jaki sposób Umownik umożliwia nowoczesne stosowanie prawa?

Załóż bezpłatne konto
Umów prezentację


Jakie są wady SSO? 

  • w przypadku utraty dostępu w wyniku np. kradzieży danych do logowania, użytkownik nie może się zalogować w żadnych z serwisów spiętych przez SSO
  • osoba posiadająca dane do logowania posiada dostęp do wszystkich serwisów spiętych przez SSO

Czy bezpieczeństwo dostępu do usług w ramach SSO można jakoś zwiększyć?

Tak – najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest weryfikacja dwustopniowa przy użyciu numeru telefonu lub poprzez specjalną aplikację, jak np. Microsoft Authenticator. Firma Apple ogłosiła wprowadzenie nowego, bezpieczniejszego SSO w ramach posiadania jednego Apple ID na różnych urządzeniach i zalogowanych poprzez nie serwisach; “Sign in with Apple”.

W Umowniku jednym kliknięciem założysz swoje konto korzystając z danych logowania Google – wejdź na Umownik.pl, zarejestruj się używając prywatnego Google lub Google Workspace i zacznij zarządzać swoimi umowami online!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *