Czy korzystanie z chmury jest bezpieczniejsze od posiadania własnych serwerów?

Czym jest chmura?

Najprościej pisząc- chmura to usługa dostępna w Internecie, czyli taka, do której nie wymaga się posiadania własnej infrastruktury IT, serwerów i zespołu specjalistów. Zazwyczaj wystarczy przeglądarka, a nasze dane przetwarza operator chmury i dostawca aplikacji.

Czym jest bezpieczeństwo danych?

Bezpieczeństwo danych  to pewność, że nikt niepowołany nie pozna naszych danych, niepostrzeżenie nie zmieni ich zawartości oraz co ważne, będziemy mieli do naszych danych dostęp zawsze wtedy, gdy będą potrzebne. Skuteczne wypełnienie wszystkich powyższych wymagań składa się na bezpieczną aplikację. Należy dodatkowo podkreślić dwa aspekty:

• zabezpieczenia tworzą powiązany łańcuch a w nim istotna jest analiza i identyfikacja słabości oraz wzmocnienie najsłabszych ogniw,

• analiza i poprawa słabości to proces ciągły a nie jednorazowe działanie.

Czy chmura jest bezpieczna? Na co zwrócić uwagę?

-Każda infrastruktura – czy to budowana przez nas we własnej serwerowni, czy dostarczona przez operatora chmury, wymaga zapewnienia podstawowych fizycznych aspektów potrzebnych do jej poprawnego działania, aby nikt niepowołany nie dostał się do nośników (serwerów, dysków, kopii zapasowych), nieprzerwane zasilanie oraz chłodzenie.

-Istotne jest sprawdzenie, czy centrum danych w którym umieszczono aplikację ma certyfikację odpowiednią dla Twoich wymagań na dostępność (idealnie Tier 3 lub wyżej). To gwarantuje że zadbano tam należycie o powyższe aspekty.

-Czy łańcuch dostawców usług (centrum danych, dostawca aplikacji) zarządza bezpieczeństwem informacji w ustandaryzowany sposób? Czy legitymuje się np. normą ISO serii 27000?

-Jak organizowane są kopie zapasowe? Czy znajdują się w oddzielnym centrum przetwarzania danych?

-Czy dostawca aplikacji regularnie testuje i poprawia swoje rozwiązanie korzystając z usług specjalistów, którzy znając metody i taktyki atakujących weryfikują zabezpieczenia?

Pamiętajmy, że sami jesteśmy elementem łańcucha zabezpieczeń – bardzo istotna jest nasza ostrożność, zabezpieczenia naszych urządzeń (komputer, telefon, tablet), hasła oraz dodatkowe metody uwierzytelniania.

Jak przechowywane są dane w Umowniku?

Partnerem technologicznym Umownika jest Beyond.pl – Pierwsze w Unii Europejskiej i jedyne w Centralnej Europie Data Center z certyfikatem Rated 4 ANSI/TIA-942 (design, build, operate). Najwyższy poziom bezpieczeństwa w czterech obszarach: architektura, mechanika, zasilanie i telekomunikacja. 100% energii zasilającej pochodzi z odnawialnych źródeł (OZE). Możesz mieć pewność, że wybierając system Umownik, Twoje dane są zabezpieczone w najlepszy sposób.

Ten tekst to fragment z naszego e-booka „Jak prowadzić firmę przez internet?”. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, jak rozwijać firmę z wykorzystaniem technologii i z zachowaniem wszelkiego bezpieczeństwa- wypełnij poniższy formularz i pobierz e-booka.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *