Umowy online – jak uniknąć oszustwa, podpisując umowę najmu mieszkania

Przystępując do zawarcia umowy, chcemy, aby wszystko co jest w niej napisane było przejrzyste, proste i zrozumiałe dla obu stron. Niestety coraz częściej się zdarza, że wiele treści nie jest tak oczywistych, na jakie wygląda. W efekcie wiele osób, pomimo rzetelnego zapoznania się z podpisywaną umową, pada ofiarą oszustwa – głównie przez brak odpowiedniego zapisu o ochronie danej ze stron. Jednym z przykładów może być kwestia najmu mieszkania, która może kosztować zarówno wiele nerwów, jak i pieniędzy. Czy najemcy i wynajmujący mają możliwość odpowiedniego zabezpieczenia i ochrony swoich interesów? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Case study – wynajem mieszkania przez internet

Bohaterem przytoczonej przez nas historii jest początkujący student, który chce wynająć mieszkanie w Trójmieście. Po analizie rynku i zestawieniu zdobytych informacji ze swoimi potrzebami stwierdza, że najkorzystniejszą z opcji jest dla niego wynajem kawalerki w Sopocie.

Decyduje się zatem na ofertę zamieszczoną na stronie internetowej i zaraz po rozmowie telefonicznej rezerwuje upatrzone mieszkanie. Wpłaca w tym celu na konto przyszłego wynajmującego 500 złotych zaliczki i otrzymuje drogą mailową wzór umowy z wypełnionymi danymi właściciela mieszkania. Po jakimś czasie student stawia się w umówionym terminie i miejscu, gdzie ma odebrać klucze do swojego nowego lokum, a także podpisać wydrukowaną i uzupełnioną o wszystkie swoje oraz właściciela dane umowę. Na miejscu okazuje się, że nikt nie zna właściciela domniemanego mieszkania, co więcej pod wskazanym adresem takie mieszkanie nie istnieje. W konsekwencji oszukany student zgłasza sprawę na policję, która przeprowadza dalsze czynności. Czy poszkodowana osoba mogła się w jakiś sposób zabezpieczyć przed opisanym oszustwem?

Mieszkanie dla studenta – jak się zabezpieczyć?

Intratny biznes najmu nieruchomości sprawia, że coraz więcej Polaków lokuje swoje oszczędności w mieszkania na wynajem. Jedni skupiają się na udostępnianiu lokali turystom, którzy mogą dokonać rezerwacji za pośrednictwem takich portali jak Bidroom, Booking czy Airbnb, podczas gdy inni chętniej odstępują swoje cztery kąty na dłuższy okres osobom studiującym czy pracującym.

Według raportu Studenci na rynku nieruchomości 2018 87% respondentów zawiera zwykłe umowy najmu, a aż 8% decyduje się na uregulowanie kwestii wynajęcia nieruchomości w formie ustnej. To niepokojąco wysoki wskaźnik, który otwiera drogę nieuczciwym właścicielom mieszkań lub zwykłym oszustom. Choć ceny najmu mieszkań systematycznie rosną, to chętnych nie brakuje – warto zatem znać podstawowe zasady, dzięki którym można się uchronić przed nieprzyjemnymi niespodziankami.

Mamy dla świeżo upieczonych żaków (i nie tylko ich) garść sprawdzonych rad!

  1. Nie przelewaj pieniędzy w ciemno – choć czas płynie nieubłaganie i przed rozpoczęciem roku akademickiego z dnia na dzień pojawia się coraz mniej interesujących ofert, nie warto ulegać pokusie przesyłania pieniędzy na nieznany rachunek bankowy. Jak pokazała opisana wyżej historia, oszuści czekają na ufne osoby, którym zależy na znalezieniu wymarzonego lokum w jak najkrótszym czasie.
  2. Uważaj na podejrzanie atrakcyjne oferty – czasem łatwo dać się ponieść chwili i zdecydować na najem mieszkania w podejrzanie niskiej cenie. Studenci z roku na rok muszą głębiej sięgać do kieszeni, jednak prawo rynku jest bezlitosne – w stolicy raczej nie uda się znaleźć przestronnej nieruchomości w cenie, jaką się płaci np. w Toruniu. Jeśli intuicja Ci podpowiada, że widniejąca oferta jest podejrzanie niska, warto się nad nią zastanowić na chłodno.
  3. Zweryfikuj tożsamość właściciela nieruchomości – żyjemy w dobie zaawansowanych technologii, a powszechny dostęp do Internetu stanowi doskonałe pole działania cyberprzestępców. Jeśli zdecydujesz się spotkać z potencjalnym wynajmującym, upewnij się, że jest osobą, za którą się podaje. W sieci można łatwo stać się kimś innym, dobrze jest więc podczas spotkania poprosić właściciela mieszkania o przedstawienie co najmniej jednego dokumentu potwierdzającego jego tożsamość.
  4. Sprawdź czy wynajmujący jest właścicielem mieszkania – nie chcesz paść ofiarą oszustwa? Nie kupuj kota w worku! Niektórzy oszuści posuwają się nawet do wynajmowania nieruchomości, których nie są właścicielami – jeśli więc osoba, od której chcesz wynająć mieszkanie nie chce okazać aktu własności lub odpowiedniego pełnomocnictwa (jeśli reprezentuje interesy bliskiej sobie osoby), powinno to wzbudzić Twoją podejrzliwość. Pamiętaj, masz pełne prawo wiedzieć, czy wynajmowane mieszkanie faktycznie należy do rzekomego właściciela.
  5. Zawsze podpisuj umowę – choć umowa ustna jest w naszym kraju uznawaną formą prawną, nie warto się zgadzać na zawieranie porozumienia z wynajmującym w takiej postaci. Fizyczny dokument pozwala zabezpieczyć interesy obu stron, dzięki czemu można łatwo rozwiązać sytuacje związane z uszkodzeniem wyposażenia, wątpliwości dotyczące wysokości rachunków czy kwestię nagłej wyprowadzki (np. wyjazd na program Erasmus, zmiana uczelni czy zmiana miejsca zamieszkania związana ze zdobyciem nowej pracy).
  6. Unikaj zaliczek – chociaż nie masz obowiązku płacenia jakichkolwiek pieniędzy przed zawarciem umowy najmu mieszkania, zdarza się, że właściciele oczekują przekazania konkretnej kwoty na poczet rezerwacji nieruchomości. Jeśli nie chcesz się znaleźć w podobnej sytuacji jak bohater naszego case study, najlepiej się nie godzić na takie warunki. W przypadku dokonania opłaty rezerwacyjnej pamiętaj o dopełnieniu formalności, które zabezpieczą Twoje interesy.
  7. Sporządź protokół zdawczo-odbiorczy – przed podpisaniem umowy warto dokładnie obejrzeć lokum, które chcesz wynająć, spisać stan liczników i od razu zgłosić właścicielowi nieruchomości wszelkie uwagi dotyczące stanu mieszkania. Nie należy również pomijać sporządzenia protokołu zdawczo-odbiorczego, choć wciąż można spotkać wynajmujących, którzy się do tego nie kwapią. Sporządzenie tego dokumentu sprawi, że Twoja kaucja nie zostanie spożytkowana na naprawę istniejących uszkodzeń, a odzyskanie pieniędzy będzie przebiegać bezproblemowo.
  8. Pamiętaj o pokwitowaniach – nieco wyżej pisaliśmy o dopełnianiu formalności, które mogą mieć niebagatelny wpływ na bezpieczne zawarcie umowy najmu nieruchomości. Po przesłaniu pieniędzy tytułem opłaty rezerwacyjnej lub zapłaty za użytkowanie użyczonego lokalu warto zadbać o dostęp do historii przelewów, a w przypadku osobistego odbioru pieniędzy przez właściciela należy go poprosić o pokwitowanie. Warto również zaznaczyć, że wspomniana wcześniej opłata rezerwacyjna jest zazwyczaj traktowana jako przedpłata pierwszego czynszu.

Chcesz wiedzieć, w jaki sposób Umownik umożliwia nowoczesne stosowanie prawa?

Załóż bezpłatne konto
Umów prezentację

Jasne zasady, czyli co powinna zawierać umowa najmu mieszkania

Aby mieć pewność, że umowa najmu mieszkania jest bezpieczna, należy przede wszystkim ją dokładnie przeczytać. Wbrew pozorom bardzo dużo osób decyduje się na podpisanie umowy bez wnikliwego przeanalizowania punktów zawartych w umowie, która często jest gotowym wzorem z internetu, często też przekształcana jest na korzyść właściciela mieszkania. Jakie elementy zatem powinna zawierać prawidłowa umowa o wynajem mieszkania?

  1. Dane osobowe obu stron: właściciela i najemcy – imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia, numer dowodu osobistego i PESEL, adres zamieszkania
  2. Informacje na temat wynajmowanego mieszkania / przedmiotu umowy – adres, powierzchnia, jego stan, ustalenia dotyczące okresu najmu i wypowiedzenia / zasad rezygnacji z mieszkania
  3. Szczegółowe dane dotyczące opłat – comiesięczne koszta i wyliczenie, co dokładnie się w nich mieści, termin płatności, numer konta właściciela, na które będą przelewane należności, zapis dotyczący kaucji (jej wysokość i zasady zwrotu)
  4. Załączniki – zdjęcia mieszkania, protokół zdawczo-odbiorczy

Chroń swoje dane – podpisuj umowy online

Jednym ze sposobów na zabezpieczenie się przed oszustami jest korzystanie ze sprawdzonych i wiarygodnych aplikacji do zawierania umów online. Jeśli Ci zależy na tworzeniu tego rodzaju dokumentów przez Internet, chcesz ograniczyć formalności do minimum, a także pominąć składanie tradycyjnego lub elektronicznego podpisu, Twoje oczekiwania spełni aplikacja Umownik.

Jak skorzystać z Umownika?

Zawieranie umów z poziomu naszej aplikacji jest niezwykle proste. Wystarczy założyć konto, wprowadzić dane osobowe lub numer PESEL (w przypadku firm również dane przedsiębiorstwa), a następnie zapoznać się z gotowymi szablonami ponad stu rodzajów umów. Wybrany dokument można w wygodny sposób dostosować do swoich potrzeb, wypełnić i przesłać do kontrahenta, który po założeniu konta ma możliwość negocjacji lub akceptacji przedstawionych warunków. Cały proces przebiega niezwykle sprawnie, a funkcjonalność strony została tak przemyślana, aby praca z Umownikiem nie nastręczała najmniejszych trudności.

Osoby, które mają jakiekolwiek wątpliwości związane z założeniem konta mogą spać spokojnie. Aby móc korzystać z zasobów aplikacji Umownik, należy zarejestrować się na stronie lub z poziomu aplikacji mobilnej, na urządzeniach z systemem iOS lub Android, ponieważ tego wymaga zachowanie formy dokumentowej. Zespół tworzący aplikację skupia się na zapewnianiu skutecznych, legalnych i bezpiecznych rozwiązań, które m.in. obejmują:

  • dodatkową weryfikację kontrahenta poprzez wykorzystanie zdjęcia selfie,
  • całodobowy dostęp do zarchiwizowanych dokumentów z poziomu aplikacji mobilnej lub adresu e-mail (dokument w formacie .PDF z załączonym kodem QR, a także kodem zabezpieczającym umowę).

Jakie umowy można zawierać przez Umownik?

Poniżej znajduje się lista części umów, które można zawierać z wykorzystaniem aplikacji:

  1. Umowa o dzieło
  2. Umowa zlecenie
  3. Umowa użyczenia
  4. Umowa pożyczki
  5. Umowa agencyjna
  6. Umowa komisu
  7. Umowa przewozu
  8. Umowa spedycji
  9. Umowa ubezpieczenia
  10. Umowa przechowania
  11. Umowa składu
  12. Umowa renty
  13. Umowa o dział spadku
  14. Umowa darowizny
  15. Umowa zamiany
  16. Umowa sprzedaży
  17. Umowa o najem na czas nieokreślony
  18. Umowa o współpracę
  19. Umowa NDA
  20. Umowa uczestnictwa w evencie
  21. Umowa uczestnictwa w szkoleniu
  22. Umowa uczestnictwa w kursie
  23. Umowa uczestnictwa w konkursie
  24. Umowa najmu ruchomości
  25. Dzierżawa Nieruchomości na czas krótszy niż rok
  26. Umowa Spółki Cywilnej
  27. Umowa ugody
  28. Oświadczenie woli
  29. Pokwitowanie świadczenia pieniężnego
  30. Oświadczenie sprawcy wypadku
  31. Umowa kupna sprzedaży samochodu

Zastosowanie narzędzia z branży LegalTech może znacząco ułatwić zawieranie umów na odległość, przekładając się na oszczędność czasu, pieniędzy i wzrost bezpieczeństwa. Poznaj zasoby aplikacji Umownik i usprawnij swoje codzienne działania!


Źródła:
https://www.morizon.pl/blog/mieszkania-na-wynajem-ceny-2019/
https://dom.trojmiasto.pl/Wynajem-Dalem-sie-oszukac-ostrzegam-innych-n137703.html?strona=3#opinie
https://alebank.pl/wp-content/uploads/2018/11/RAPORT_AMRON_A5_netpress.181030.pdf
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-ofertowe-wynajmu-mieszkan-wrzesien-2019-Raport-Bankier-pl-7742587.html

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *